Wydarzenia w 2015 roku


Pracownicy Katedry wykonawcami testowania metodyki sporządzania audytu krajobrazowego

Ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 roku o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu (Dz. U. z 2015 r. poz. 774, 1688) wprowadza obowiązek sporządzania audytów krajobrazowych dla województw. Audyty mają na celu identyfikację krajobrazów całego kraju, określenie ich cech charakterystycznych, ocenę ich wartości oraz wytypowanie krajobrazów wybitnie cennych tzw. krajobrazów priorytetowych.

W 2014 roku zespół pod kierunkiem prof. dr. hab. Jerzego Solona przygotował opracowanie pt. "Identyfikacja i ocena krajobrazów – metodyka oraz główne założenia". W ubiegłym roku na zlecenie Ministerstwa Środowiska odbyło się testowanie metodyki sporządzania audytu krajobrazowego. W trybie konkursowym wybrano śląski ośrodek badań krajobrazowych do wykonania testowania. Zespołem wykonawców kierowała dr hab. Urszula Myga-Piątek, a w skład zespołu wchodzili: dr hab. Jerzy Nita, dr Michał Sobala, mgr Katarzyna Pukowiec, mgr inż. arch. Anna Żemła-Siesicka i mgr Patrycja Dzikowska. Jako poligon badawczy wybrano cztery gminy: Częstochowę, Mstów, Janów i Olsztyn.

Opracowanie "Sporządzenie audytu krajobrazowego - testowanie metodyki identyfikacji i oceny krajobrazu" zostało opublikowane na stronie Ministerstwa Środowiska.


Protest przeciwko budowie miasteczka św. Mikołaja na Monte Cassino

W miejscu bitwy pod Monte Cassino powstaje miasteczko św. Mikołaja. Jest to przedsięwzięcie całkowicie komercyjne, które jest budowane bez poszanowania wartości historycznej, kulturowej i przyrodniczej miejsca. Na stronie internetowej „Dal Volturno a Cassino” została umieszczona petycja przeciwko budowie miasteczka św. Mikołaja. Prosimy o zapoznanie się z treścią listu skierowanego do Polaków.

TREŚĆ LISTU

LINK DO PETYCJI


Promocja doktorska

1 grudnia 2015 roku w auli Kazimierza Lepszego w Rektoracie Uniwersytetu Śląskiego odbyła się uroczysta promocja doktorska. Podczas uroczystości dyplomy z nadaniem stopnia doktora wręczono 24 osobom, w tym 4 z naszego wydziału. Jest nam miło poinformować, że w tym gronie znalazł się dr Michał Sobala, wypromowany przez dr hab. Urszulę Myga-Piątek. 12 czerwca 2015 roku obronił rozprawę doktorską pt. "Optymalizacja użytkowania ziemi w obrębie wybranych krajobrazów kulturowych Beskidu Ślaskiego i Żywieckiego".


Akcja "Darmowy listopad"

W tym roku po raz czwarty odbywa się akcja "Darmowy listopad" organizowana przez 4 najważniejsze muzea-rezydencje królewskie w Polsce: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie. Przez cały listopad 2015 roku obiekty te są otwarte za darmo. Każde z muzeów przygotowało specjalny program zwiedzania dla wszystkich chętnych, zaś dla dzieci i młodzieży lekcje muzealne. W poprzednich edycjach z bezpłatnego zwiedzania skorzystało prawie milion osób, a 60 tys. dzieci i młodzieży wzięło udział w 800 lekcjach muzealnych. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do skorzystania z możliwości darmowego odwiedzenia muzeów.


XIX Seminarium Krajobrazowe

16 listopada 2015 roku na naszym wydziale odbyło się XIX Seminarium Krajobrazowe. Obrady odbywały się pod hasłem: miejsce-krajobraz-przestrzeń - w stronę uzgadniania terminów i pojęć. Głównymi organizatorami seminarium były: Komisja Krajobrazu Kulturowego PTG, Katedra Sztuki Krajobrazu SGGW i Stowarzyszenie Architektów Polskich. W Seminarium brali udział naukowcy z różnych ośrodków w Polsce: m.in. Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN z Warszawy, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Opolskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za liczne przybycie i owocne obrady.

Główni organizatorzy: dr hab. Urszula Myga-Piątek i prof. dr hab. Jeremi Królikowski

Prof. dr hab. Krystyna Pawłowska (Politechnika Krakowska)

Zobacz PROGRAM SEMINARIUM


Fotorelacja z kursu pilota wycieczek

W weekend 14 i 15 listopada 2015 r. studenci I i II roku Studiów Magisterskich Uzupełniających w specjalności Turystyka Międzynarodowa odbyli wyjazd terenowy w ramach kursu pilota wycieczek. Studenci naszej katedry mają możliwość otrzymania certyfikatu pilota wycieczek. Warunkiem jest pozytywne zaliczenie przedmiotów kierunkowych oraz wyjazdu w teren, na którym odbywają się zajęcia praktyczne. Tegoroczny wyjazd obejmował zwiedzanie Pałacu, Skansenu i Zagrody Żubrów w Pszczynie, Starego Miasta i Wzgórza Zamkowego w Cieszynie oraz Czeskiego Cieszyna. Każdy z przyszłych pilotów wycieczek miał swoje zadanie: od oprowadzania po zabytkach do organizacji wieczorku integracyjnego.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji: Galeria zdjęć


Fotorelacja z podróży "Z baśni 1001 nocy"

13 listopada (piątek) o godzinie 14.00 w sali 001 odbędzie się fotorelacja z podróży na Bliski Wschód. Absolwenci naszej katedry Kasia Dawidziuk i Włodek Nielipiński w sierpniu i wrześniu tego roku odbyli podróż pełną przygód do Turcji, Iranu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu przemierzając prawie 20 tys. kilometrów. Podczas prelekcji podzielą się wrażeniami z podróży i zdradzą sposób na tanie podróżowanie. Zapraszamy serdecznie wszystkich miłosników podróżowania.Inauguracja Roku Akademickiego 2015/2016

Dziekan i Rada Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersyteu Śląskiego mają zaszczyt zaprosić na Uroczystą Inaugurację Roku Akademickiego 2015/2016 - 42. w historii Wydziału Nauk o Ziemi.

Inauguracja odbędzie się w dniu 5 października 2015 roku o godzinie 11:00 w Międzywydziałowej Auli przy Wydziale Nauk o Ziemi ul. Będzińska 60.

Wykład inauguracyjny pt.: „Miasta - liderzy gospodarki europejskiej w okresie od XIV do XVIII wieku: od Wenecji do Amsterdamu” wygłosi Dr hab. Anna Runge.


IV Forum Rekonstrukcji Obiektów Historycznych

Katedra Geografii Regionalnej i Turyzmu była współorganizatorem 4. edycji Forum Rekonstrukcji Obiektów Historycznych, które w tym roku miało miejsce w "Galerii Elektrownia" w Czeladzi w dniach 25-26 września. Tegoroczne Forum odbyło się pod tytułem "Dziedzictwo kulturowe przestrzeni nadrzecznych". Uczestnicy konferencji wzięli udział w sesji terenowej w Okradzionowie, Sławkowie i Ojcowie oraz mieli okazję zwiedzić Pałac Dietla w Sosnowcu.

PROGRAM KONFERENCJI

Głównym organizatorem było Stowarzyszenie Moje Miasto www.miasto.org.pl

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z konferencji:

GALERIA ZDJĘĆ


Nasi studenci w podróży na Bliski Wschód!

Studenci Włodek Nielipiński wraz ze swoją grupową koleżanką Kasią Dawidziuk odbyli podróż na Bliski Wschód. Szczęśliwie wrócili do Polski. Relacja z wyprawy znajduje się na blogu podróżniczym!


Obrona pracy doktorskiej

Miło nam poinformować, że w dniu 12 czerwca 2015 roku w auli im. Eugeniusza Romera odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Michała Sobali. Praca doktorska pt. "Optymalizacja użytkowania ziemi w obrębie wybranych krajobrazów kulturowych Beskidu Śląskiego i Żywieckiego" została napisana pod kierunkiem dr hab. Urszuli Myga-Piątek. Recenzentami byli prof. IGiPZ PAN dr hab. Joanna Plit oraz prof. UŚ dr hab. Oimahmad Rahmonov.

W dniu 16 czerwca 2015 roku Rada Wydziału Nauk o Ziemi zatwierdziła nadanie stopnia naukowego doktora w zakresie nauk geograficznych.

dr Michał Sobala

Członkowie komisji, w tym promotor dr hab. U. Myga-Piątek oraz recenzenci

Doktorant podczas publicznej obrony


Wyjazd integracyjny 2015!

TOSKANIA TOUR

W tym roku studenci i pracownicy Katedry Geografii Regionalnej i Turyzmu podczas majowego wyjazdu integracyjnego zwiedzali Toskanię. Wyjazd trwał od 22 do 31 maja 2015 r. W planie zwiedzania znalazły się włoskie miasta: Florencja, Piza, Ferrara, Padwa, Siena oraz Volterra i San Giminiano. Uczestnicy wyjazdu mieli również okazję zobaczyć mikropaństwo San Marino i plażować w Gatteo A Mare niedaleko Rimini.Wyjazd integracyjny 2015!

TOSKANIA TOUR

Studenci i pracownicy Katedry Geografii Regionalnej i Turyzmu wyruszyli na majowy wyjazd integracyjny. W tym roku miejscem docelowym jest Toskania. Wyjazd trwa od 22 do 31 maja 2015 r. Zachęcamy do zapoznania się z rozkładem miejsc w autokarze i programem wyjazdu.

POBIERZ ROZKŁAD MIEJSC W AUTOKARZE

POBIERZ NOWY PROGRAM WYCIECZKI


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GEOGRAFA

Wzorem lat poprzednich 23 kwietnia 2015 roku na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego odbył się Międzynarodowy Dzień Geografa, którego współorganizatorem była nasza katedra oraz Koło Naukowo-Podróżnicze DENALI. Tegoroczna impreza była trzecią edycją, połączoną z Dniem Otwartym Wydziału Nauk o Ziemi.

Program wydarzenia został podzielony na część rozrywkową i część edukacyjną. Głównym punktem części edukacyjnej był wykład na temat nowoczesnych sposobów zapobiegania zagrożeniom środowiskowym, wygłoszony przez pracowników Katedry Rekonstrukcji Środowiska Geograficznego.

Dla chętnych zorganizowano warsztaty geograficzne z różnych dyscyplin: meteorologii, rekonstrukcji środowiska, GISu oraz badań krajobrazowych.

Wydarzenie uświetniły występy zespołów tanecznych, prezentacja i degustacja włoskiej kuchni.

Licealiści rywalizowali między sobą w quizie geograficznym oraz w grze miejskiej. Laureatom quizu i gry miejskiej wręczono atrakcyjne nagrody.

W ramach Dnia Otwartego Wydziału Nauk o Ziemi katedry geograficzne przygotowały stoiska, prezentując swój dorobek badawczy i zakres dydaktyczny. Umożliwiły licealistom zapoznanie się z funkcjonowaniem i strukturą jednostek geograficznych na naszym wydziale.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII Z WYDARZENIA


XVII Targi Edukacyjne w Bytomiu

Studentki Katedry Geografii Regionalnej i Turyzmu: Małgorzata Dworzyńska, Ewa Liszczyk, Anna Ociepka i Katarzyna Wieczorek promowały Wydział Nauk o Ziemi na XVII Targach Edukacyjnych w Bytomiu. Targi odbyły się 27 marca 2015 roku w Hali Sportowej "Na Skarpie" w Bytomiu - Szombierkach. Targi Edukacyjne są imprezą promocyjną, organizowaną cyklicznie i skierowaną do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dzięki uczestnictwie w targach tegoroczni maturzyści mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną naszego wydziału.

Stoisko promocyjne Wydziału Nauk o Ziemi
GLOBalnie 2015

W dniach od 27 do 29 marca 2015 roku odbędą się XXI Międzynarodowe Targi Turystyki, Spa, Sprzętu Turystycznego i Żeglarskiego. Impreza jak co roku odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich przy ul. Bytkowskiej 1b w Katowicach. Targi otwarte są od godziny 10.00 do godzin popołudniowych. Jest to jedna z największych imprez branżowych w kraju promująca regiony Polski i 20 innych państw świata. Krajem partnerskim w tym roku jest Słowacja, która ufundowała nagrodę główną. Program targów przewiduje występy zespołów folklorystycznych, pokazy kulinarne, Galę Miast Śląskich, spotkania z podróżnikami i wiele konkursów z nagrodami.

Więcej informacji na stronie targów GLOBalnie 2015


XIII Festiwal Slajdów Podróżniczych

W dniach od 25 do 29 marca 2015 roku odbędzie się XIII Festiwal Slajdów Podróżniczych. W środę 25 marca pierwsza prelekcja odbędzie się w Radzionkowie (ul. Jana Pawła II 2), kolejne od czwartku do niedzieli będą odbywały się w Instytucie Fizyki Uniwersyteu Śląskiego (ul. Uniwersytecka 4, Katowice). Program wydarzenia przewiduje prelekcje podróżnicze,konkursy z nagrodami i spotkania z podróżnikami. Główną atrakcją niedzielnych prezentacji jest spotkanie z wybitnym himalaistą Krzysztofem Wielickim. Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu.

Więcej informacji na stronie internetowej FESTIWAL SLAJDÓW PODRÓŻNICZYCH

i na facebooku FESTIWAL SLAJDÓW PODRÓŻNICZYCH


Zebranie Koła Naukowo-Podróżniczego DENALI

Zebranie Koła Naukowo-Podróżniczego DENALI odbędzie się 2 marca (poniedziałek) 2015 roku o godzinie 16.00 w sali 401 (4 piętro). Obecność wszystkich członków koła obowiązkowa.


NOWY PLAN WYJAZDU DO TOSKANII

Zmiana planu wyjazdu integracyjnego do Toskanii. Osoby zapisane na wyjazd proszone są o zapoznanie się z nowym programem.

POBIERZ NOWY PROGRAM WYCIECZKI


Zebranie Koła Naukowo-Podróżniczego DENALI

Zebranie Koła Naukowo-Podróżniczego DENALI odbędzie się 28 stycznia 2015 roku o godzinie 13.00 w sali 401 (4 piętro). Serdecznie zapraszamy wszystkich członków i sympatyków. Zebranie poprowadzi nowy zarząd koła, który przedstawi plany na najbliższy rok.

©