Wydarzenia w 2016 roku

SPOTKANIA WIGILIJNE

W tygodniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia na naszej Katedrze odbyły się spotkania wigilijne. W poniedziałek do wspólnego stołu zasiedli pracownicy.

We wtorek świętowali studenci kierunku Turystyka. Spotkanie wigilijne zorganizowała grupa seminaryjna, prowadzona przez prof. UŚ dr hab. U. Mygę-Piątek.
LICENCJA SYSTEMÓW REZERWACYJNYCH

Nasza Katedra nawiązała współpracę partnerską z firmą Merlin X, dostarczającą licencję systemu rezerwacyjnego. Obecnie system rezerwacyjny Merlin X jest jednym z najczęściej używanych na krajowym rynku turystycznym i zapewnia kompleksowe przygotowanie oferty wyjazdowej. Znajomość systemów rezerwacyjnych jest jednym z głównych kryteriów pracy w biurze podróży, ponadto zwiększa wiedzę, umiejętności i kompetencje zawodowe absolwentów, dlatego jest istotnym elementem oferty edukacyjnej na kierunkach turystycznych. Ćwiczenia na edukacyjnej wersji systemu Merlin X będą się odbywały w ramach zajęć ICT w turystyce na kierunku Turystyka.
100 PAŃSTW NA 100-LECIE PTG

W 2018 roku przypada 100-lecie istnienia Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Z tej okazji powstała inicjatywa promująca działalności PTG - "100-lecie PTG w 100 krajach". Ideą przedsięwzięcia jest zrobienie sobie zdjęcia z plakatem przygotowanym na Jubileusz, w kraju, do którego przyjedziemy.

Ze względu na podróżniczy charakter naszych specjalności zachęcamy Członków i Sympatyków PTG do czynnego włączenia się w ideę. Zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie podczas obchodów Jubileuszu i opublikowane na stronie Towarzystwa. Zdjęcia z krótką informacją o kraju w którym było zrobione, autorze i terminie pobytu należy przesyłać do końca 2017 r. do kordynatora projektu: wioletta.szymanska@apsl.edu.pl

PLAKAT DO POBRANIA
OBRONY MAGISTERSKIE

W naszej Katedrze odbyła się kolejna obrona magisterska. 17 października 2016 r. Katarzyna Wieczorek i Katarzyna Mosur otrzymały tytuł magistra. Promotorami byli: dr hab. prof UŚ. U. Myga-Piątek i dr hab. F. Kłosowski. Świeżo upieczonym magistrom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów zawodowych.

TEMATY PRAC MAGISTERSKICH
DZIEŃ KRAJOBRAZU

Zgodnie z zapisami Europejskiej Konwencji Krajobrazowej Strony konwencji są zobowiązane do podejmowania działań na rzecz podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie wartości krajobrazów, ich roli i wprowadzanych w nich zmian. Mając to na uwadze z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska 20 października ogłoszono Dniem Krajobrazu. Data jest nieprzypadkowa - to dzień podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Celem obchodów Dnia Krajobrazu jest promowanie kwestii związanych z krajobrazem, podnoszenie świadomości w zakresie wpływu podejmowanych decyzji (zarówno przez społeczeństwo, jak i władze) na otaczającą nas przestrzeń. Idea zorganizowania Dnia Krajobrazu została nieformalnie poparta przez Sekretariat Europejskiej Konwencji Krajobrazowej Rady Europy. Zasugerowano również ogłoszenie Międzynarodowego Dnia Krajobrazu na forum Konferencji Stron Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

GENERALNA DYREKCJA OCHRONY ŚRODOWISKA
NOWY KIERUNEK STUDIÓW - TURYSTYKA

W XXI wieku turystyka jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorem gospodarki. Wzrasta liczba pracowników, a także powstają nowe rodzaje turystyki, które poszukują specjalistów. Odpowiadając na potrzeby współczesnego rynku pracy, Wydział Nauk o Ziemi wspólnie z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego od października 2016 r. podejmą kształcenie studentów na kierunku TURYSTYKA.

Kierunek turystka ma za zadanie wykształcić fachowców ds. usług turystycznych, dlatego treści kształcenia obejmują elementy zarządzania, marketingu, geografii, dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, ochrony środowiska, prawa itp. Nauczanie na tym kierunku jest interdyscyplinarne, łączące w sobie wiele dziedzin związanych z działalnością turystyczną.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą nowego kierunku.

ZOBACZ OFERTĘ KIERUNKU TURYSTYKA

ZAREJESTRUJ SIĘ NA KIERUNEK TURYSTYKA

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DLA KANDYDATÓW: SPECJALNOŚCI, HARMONOGRAM REJESTRACJI, KRYTERIA KWALIFIKACJI
OBRONY MAGISTERSKIE

W naszej Katedrze odbyły się pierwsze obrony magisterskie. 25 maja 2016 r. tytuł magistra geografii w specjalności Turystyka Międzynarodowa otrzymały: Małgorzata Dworzyńska, Anna Ociepka i Paulina Kulas. Promotorem prac była dr hab. Urszula Myga-Piątek.

23 czerwca 2016 r. tytuł magistra otrzymali: Marta Mączyńska, Paulina Ochodek, Zuzanna Szymaszek i Kamil Sularz, których promotorem była prof. dr hab. Alicja Szajnowska-Wysocka.

Również 23 czerwca 2016 r. tytuł magistra został przyznany Annie Abramowicz, Joannie Kozerańskiej oraz Kostiantynowi Zinchenko, których promotorem była dr hab. Urszula Myga-Piątek.

Świeżo upieczonym magistrom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów zawodowych.

TEMATY PRAC MAGISTERSKICH
ZAJĘCIA TERENOWE NA ZAMKU W BĘDZINIE

Studenci I roku studiów uzupełniających magisterskich specjalności Turystyka Międzynarodowa mieli okazję zwiedzić Zamek w Będzinie. Pod okiem przewodnika zobaczyli jeden z najcenniejszych zabytków Zagłębia Dąbrowskiego. Studenci mieli możliwość wejścia do podziemi zamkowych.

GALERIA ZDJĘĆ
V FORUM REKONSTRUKCJI OBIEKTÓW HISTORYCZNYCH


Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Moje Miasto, Urząd Miejski w Czeladzi, Galeria "Elektrownia" w Czeladzi, Katedra Geografii Regionalnej i Turyzmu WNoZ UŚ, Komisja Krajobrazu Kulturowego PTG, Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego

organizują w dniach 10-11 czerwca 2016 r.

V FORUM REKONSTRUKCJI OBIEKTÓW HISTORYCZNYCH
Osiedla patronackie w krajobrazie Zagłębia i Górnego Śląska

szczegóły

XX SEMINARIUM KRAJOBRAZOWE "WYSPY W KRAJOBRAZIE JAKO ZJAWISKO PRZYRODNICZE I KULTUROWE"

Komisja Krajobrazu Kulturowego PTG wraz z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym, Wydziałm Nauk o Ziemi UŚ oraz Wolińskim Parkiem Narodowym organizują jubileuszowe XX Seminarium Krajobrazowe pt. "Wyspy w krajobrazie jako zjawisko przyrodnicze i kulturowe". Konferencja odbywać się będzie w ośrodku Wolińskiego Parku Narodowego w Białej Górze na wyspie Wolin w dniach od 16 do 18 czerwca 2016 roku. W ramach konferencji przewidziana jest sesja terenowa po wyspach Bałtyku: Wolinie, Uznamie i Rugii. Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem.

KOMUNIKAT

KARTA ZGŁOSZENIA

ĆWICZENIA W TERENIE

W środę 6 kwietnia studenci I roku studiów uzupełniających magisterskich specjalności Turystyka Międzynarodowa mieli okazję zwiedzić Galerię Sztuki Współczesnej ""Elektrownia"" w Czeladzi. Historia obiektu jest związana z działającą od XIX wieku kopalnią węgla kamiennego, od 1900 roku wchodzącą w skałd Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego "Saturn". Budynek z elementami neogotyckimi powstał wg projektu J.P. Dziekońskiego w latach 1902-1908 i pełnił funkcję przykopalnianej elektrowni. Dzięki posiadaniu własnego zaplecza energetycznego, kopalnia "Saturn" była uznawana za jedną z najnowoczesniejszych kopalń węgla kamiennego w tamtych czasach. Do dziś zachowały się oryginalne maszyny i urządzenia, które pełnią rolę zabytków przemysłowych. W galerii znajdują się: generator "Wanda", kompresor, przetwornice oraz oryginalny pulpit sterowniczy. Kopalnię "Saturn" zamknięto w 1996 roku i od tamtego czasu budynek elektrownii popadał w ruinę. Dzięki funduszom unijnym opraz wsparciu miasta Czeladź, budynek zrewitalizowano, a w 2010 roku został uznany jako obiekt Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Czeladzi

Studenci mieli okazję zwiedzić główną halę Galerii "Elektrownia" z zabytkowymi urządzeniami, podziemia, które służyły jako zaplecze mechaniczne oraz współczesne sale wystawiennicze. Pracownicy galerii przybliżyli historię powstania obiektu, jego adaptacji i obecnego funkcjonowania oraz technikę i sposób działania maszyn.

Korzystając z dostępności sali wykładowej studenci odbyli zajęcia z Dziedzictwa kulturowego świata w niecodziennym otoczeniu.

Więcej informacji o Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia" pod linkiem


WIOSENNE IMPREZY TURYSTYCZNE

Jak co roku zbliżająca się wiosna jest czasem imprez o tematyce turystcznej. Zapraszamy do zapoznania się z kalendarium imprez turystycznych.

MIĘDZYNARODOWE TARGI TURYSTYCZNE ITB BERLIN 2016

9 - 13 marca 2016


Berlińskie targi sa najważniejszą imprezą turystyczną na świecie. Co roku, już od 50 lat odbywają się na terenach targowych Messe Berlin i skupiają ponad 100 000 wystawców z 180 krajów. Tegoroczna edycja jest edycją jubileuszową i będzie trwać od 9 do 13 marca. W tym roku krajem partnerskim imprezy są Malediwy. Wystawy podzielone są według kontynentów oraz tematycznie według typów turystyki. Przy okazji Targów odbywają się liczne konferencje, panele dyskusyjne i spotkania biznesowe największych przedsiębiorstw turystycznych świata. Dni powszednie (środa, czwartek i piątek) przeznaczone są dla specjalistów branży turystycznej, natomiast w sobotę i niedzielę sale wystawiennicze otwarte są dla nie-profesjonalistów, a bilety kosztują 15 euro (12 przy zakupie online, 8 euro dla uczniów i studentów). ITB w Berlinie są dobrą okazją do poznania atrakcji turystycznych i kultury najbardziej tropikalnych krajów świata, okazją do skosztowania ich kuchni, posługania muzyki i obejrzenia występów zespołów tanecznych. Ponadto można dostać mapy i materiały promocyjne wszystkich krajów oraz przeróżne gadżety (od długopisów, przez torby, pocztówki, drobne słodycze po lokalne wyroby rękodzieła i kosmetyki). ITB BERLIN

MIĘDZYNARODOWE TARGI TURYSTYKI, SPA, SPRZĘTU TURYSTYCZNEGO I ŻEGLARSKIEGO GLOBALNIE 2016

18 - 20 marca 2016


W tym roku odbędzie się 22. edycja Międzynarodowych Targów Turystyki, Spa, Sprzętu Sportowego i Żeglarskiego GLOBALNIE. W dniach od 18 do 20 marca na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (Plac Sławika i Antalla 1) swoje wystawy zaprezentują regiony turystyczne z Polski i zza granicy oraz biura podróży i przedsiębiorstwa oferujące sprzęt turystyczny. Partnerem tegorocznej edycji jest Tunezja (jako państwo) i Pszczyna (jako miasto i region partnerski). Imprezie towarzyszyć będą liczne pokazy, prelekcje z podróży i konkursy. GLOBALNIE 2016

MIĘDZYNARODOWE TARGI TURYSTYKI DZIEDZICTWA PRZEMYSŁOWEGO I TURYSTYKI PODZIEMNEJ 2016

15 - 16 kwietnia 2016


Targi towarzyszą międzynarodowej konferencji poświeconej tematyce turystycznego dziedzictwa przemysłowego. Wystawcami na Targach są instytucje i przedstawiciele obieków turystyki przemysłowej z Polski i zza granicy (Francja, Belgia, Niemcy, Włochy, Czechy, Słowacja, Tunezja, Rosja i Ukraina). Imprezie towarzyszą warsztaty, konkursy, degustacje i występy muzyczne. TARGI ZABRZE

ATRAKCJE REGIONÓW. TARGI TURYSTYKI WEENEKDOWEJ 2016

13 - 15 maja 2016


Targi Turystyki Weekendowej. Atrakcje Regionów odbędą się na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Mają na celu promocję regionów z całej Polski, które mogą być miejscami weekendowej desytnacji turystycznej. Skupiają się głównie na upowszechnianiu atrakcji turystyki wiejskiej i miejskiej połączonej z promocją tradycyjnych produktów lokalnych i regionalnych. ATRAKCJE REGIONÓW 2016


AKTUALNE WYDARZENIA

WYDARZENIA W 2015 ROKU

WYDARZENIA W 2014 ROKU

©