Wydarzenia w 2017 roku

INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO DLA STUDENTÓW I ROKU STUDIÓW MAGISTERSKICH

W najbliższy poniedziałek 16 października 2017 r. o godzinie 12.00 w sali 123 odbędzie się inauguracja roku akademickiego dla studentów I roku studiów magisterskich uzupełniających. Serdecznie zapraszamy studentów I roku Turystyki. W tym dniu zajęcia rozpoczynają się od godziny 8.30 zgodnie z planem.
REKRUTACJA NA KIERUNEK TURYSTYKA

Ruszyła rekturacja na kierunek TURYSTYKA. Od października 2016 r. Katedra Geografii Regionalnej i Turyzmu wraz z Wydziałem Nauk Społecznych prowadzi studia II stopnia na kierunku Turystyka. Plan studiów zakłada realizację przedmiotów zapewniających nabycie wiedzy jak i umiejętności praktycznych. Absolwenci są przygotowywani do pracy w branży turystycznej, zgodnie z jej współczesnymi wymaganiami.

WIĘCEJ O KIERUNKU TURYSTYKA

Internetowa rejestracja kandydatów na studia będzie otwarta do 12 września 2017 r. Dowiedz się więcej o rekrutacji w systemie:
INTERNETOWA REJESTRACJA KANDYDATÓW
EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

W tym roku odbędą się już 25 Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem "Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu". Jest to najważniejsze święto zabytków kultury w Europie, którego celem jest promowanie dziedzictwa kulturowego. Organizatorzy imprezy z tej okazji zaplanowali wiele wydarzeń, udostępniając do zwiedzania liczne zabytki i miejsca kultury, organizując warsztaty, wystawy, imprezy plenerowe, wydarzenia naukowe, konkursy, a nawet turnieje rycerskie.

Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 9-10 i 16-17 września w obrębie wyznaczonych obiektów. Na terenie województwa śląskiego uroczysta inauguracja obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w Rybniku. Ponadto w obchodach tego święta można odwiedzić między innymi Gród na Górze Birów, Zamek w Olsztynie, Zamek w Toszku, Skansen w Pszczynie, Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie, Górę Zamkową w Będzinie i wiele innych miejsc. Organizatorzy zaplanowali szereg imprez, odbywających się w różnych obiektach na terenie całego województwa. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w święcie zabyktów kultury.

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PLAN EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA
KOLEJNY SUKCES NASZEGO ABSOLWENTA

Marcin Nowak wraz ze swoja żoną Anią (blogerzy prowadzący bloga WĘDROWNE MOTYLE) zostali powołani do Społecznej Rady Turystyki przy Ministerstwie Sportu i Turystyki. W skład Rady wchodzą autorytety z branży turystycznej: naukowcy, przedsiębiorcy turystyczni, restauratorzy, dziennikarze oraz od tego roku blogrzy turystyczni. Głównym celem Rady jest przygotowanie strategii rozwoju turystyki w Polsce. Blogerzy będą poddawali nowoczesne pomysły na promocję całego kraju jak i poszczególnych regionów w mediach społecznościowych. Gratulujemy sukcesu i zachęcami do śledzenia relacji z podróży Wędrownych Motyli na blogu, facebooku i instagramie.
OBRONY PRAC DOKTORSKICH

W dniu 6 czerwca 2017 r. odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej dr Katarzyny Pukowiec-Kurdy. Promotorem pracy "Tożsamość krajobrazu kulturowego na przykładzie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego" była dr hab. prof. UŚ Urszula Myga-Piątek. Pracę recenzowali prof. dr hab. Maciej Jędrusik (Uniwersytet Warszawski) oraz dr hab. Tadeusz Jan Chmielewski (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie).

19 czerwca 2017 r. o godzinie 13.30 odbyła się obrona dr Alana Mandala. Promotorem pracy pt. "Środowisko mieszkaniowe Katowic i jego zróżnicowanie przestrzenne" była prof. dr hab. Alicja Szajnowska-Wysocka. Recenzentami pracy były prof. dr hab. Daniela Szymańska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) oraz dr hab. prof. UŁ Lidia Groeger (Uniwersytet Łódzki).
WYJAZD INTEGRACYJNY DO ALBANII I CZARNOGÓRY

W dniach od 19 do 28 maja 2017 r. studenci Katedry Geografii Regionalnej i Turyzmu (kierunku Turystyka) wraz z dr Sławomirem Pytlem - głównym organizatorem, odbyli integracyjny wyjazd terenowy na Bałkany. Uczestnicy wycieczki zwiedzili trzy kraje: Chorwację (m.in.Jeziora Plitvickie, Dubrownik), Czarnogórę (Budvę, Kotor i Perast) i Albanię (Berat i Tiranę). W programie przewidziano czas na odpoczynek i plażowanie w Durres w Albanii.
XXV DNI ZIEMI W SOSNOWCU

W piątek 2 czerwca 2017 r. na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego odbyły się obchody XXV Dni Ziemi. W programie przewidziano wykłady popularnonaukowe, prezentację zaplecza badawczego Wydziału, a specjalna atrakcją będą skoki z dachu wieżowca Wydziału. Skoki z dachu są częścią inicjatywy Dream Walker Around the World in 80 Jumps. Z galerią zdjęć z wydarzenia można zapoznać się TUTAJ.
KONFERENCJA REGIONALIZACYJNA

W dniach 11-13 maja 2017 roku na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego odbyło się XXII Seminarium Krajobrazowe pt. "Nowe wyzwania wobec regionalizacji Polski", w którym brało udział 58 osób. W konferencji uczestniczyli szanowani specjaliści w zakresie regionalizacji fizycznogeograficznej, geobotanicznej, krajobrazowej i kulturowo-historycznej. 11 i 13 maja odbyły się sesje referatowe i posterowe zakończone owocną dyskusją. W piątek (12 maja) uczestnicy konferencji brali udział w sesji terenowej, która odbywała się na Wyżynie Częstochowskiej. Podsumowaniem konferencji będzie publikacja artykułów naukowych dotyczących problematyki regioanlizacyjnej w Pracach Komisji Krajobrazu Kulturowego PTG.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom konferencji, a w sposób szczególny sponsorom: Centrum Studiów Polarnych przy Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego za dofinansowanie w ramach środków KNOW oraz Komitetowi Nauk Geograficznych Polskiej Akademii Nauk za dofinansowanie w ramach środków upowszechniających naukę.

Konferencję dofinansowano ze środków projakościowych Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) otrzymanych przez Centrum Studiów Polarnych Uniwersytetu Śląskiego, The conference has been (partially) financed from the funds of the Leading National Research Centre (KNOW) received by the Centre for Polar Studies of the University of Silesia, Poland.
TARGI TURYSTYCZNE GLOBALNIE 2017

Międzynarodowe Targi Turystyki, Spa, Sprzętu Turystycznego i Żeglarskiego GLOBalnie 2017 są jedną z największych imprez turystycznych w Polsce. W tym roku odbyła się już 23. edycja targów. Pomimo tego, że impreza ma przede wszystkim charakter biznesowy chętnie uczestniczą w niej indywidualni odwiedzający. Tegoroczna edycja odbyła się od 31 marca do 2 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W pierwszym dniu targów uczestniczyli studenci kierunku Turystyka.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ
TARGI TURYSTYCZNE ITB BERLIN 2017

Jak co roku okres wiosenny obfituje w wydarzenia turystyczne. 8 marca rozpoczęła się największa i najważniejsza turystyczna impreza roku - Międzynarodowe Targi Turystyczne ITB w Berlinie. Targi odbywają się od 1966 roku, co roku ściągając coraz więcej uczestników. W ubiegłym roku w targach brało udział 10 000 wystawców z 187 krajów świata, a targi odwiedziło ponad 50 000 osób. Tradycyjnie miejscem targów były berlińskie międzynarodowe hale wystawiennicze. Targi odbyły się od 8 do 12 marca, a tegorocznym krajem partnerskim była Botswana.

Galeria zdjęć z tegorocznych targów ITB Berlin 2017
SIEDEM SMAKÓW AZJI

W dniu 8 lutego 2017 roku odbyła się prelekcja absolwenta naszej Katedry Włodka Nielipińskiego z jego ostatniej podróży do Azji Południowo-Wschodniej. Włodek opowiedział jak przez 3 miesiące odkrywał smaki Tajlandii, Laosu, Wietnamu, Kambodży, Malezji i Singapuru. Dowiedzieliśmy się jak wygląda codzienne życie mieszkańców wyspy Bornego i czy rzeczywiście Singapur jest "słodkim pączkiem w maśle". Zapraszamy do śledzenia podróżniczego bloga Włodka PAN CZOSNEK W PODRÓŻY.
OBRONA DOKTORSKA

W dniu 17 stycznia 2017 r. odbyła się publiczna dyskusja nad rozprawą doktorską mgr inż. Anny Żemły-Siesickiej, doktoranki naszej Katedry od 2011 roku.

Tematem rozprawy doktorskiej była "Anliza przestrzenna infrastruktury turystycznej w krajobrazie Beskidu Śląskiego".Promotorem był prof. dr hab. Wiaczesław Andrejczuk, a recenzentami ks. dr hab. prof. KUL Jacek Leszek Łapiński oraz dr hab. prof. UŚ Urszula Myga-Piątek.

MGR INŻ. ANNA ŻEMŁA-SIESICKA
XXII SEMINARIUM KRAJOBRAZOWE

W dniach 11-13 maja 2017 roku odbędzie się cykliczna konferencja - XXII Interdyscyplinarne Seminarium Krajobrazowe "Nowe wyzwania wobec regionalizacji Polski". Celem konferencji jest dyskusja nad potrzebą weryfikacji dotychczasowych podziałów regionalizacyjnych Polski. Na konferencji zostanie również przedstawiona propozycja koncepcji i metodyki podziałów oraz konkretne rozwiązania regionalizacyjne. W ramach Seminarium odbędą się sesje referatowe, posterowe i wyjazd terenowy na Wyżynę Częstochowską oraz sesja młodych badaczy, skierowana przede wszystkim do doktorantów i młodych doktorów. Zachęcamy do zapoznania się z Komunikatem i zgłaszania się do uczestnictwa.

WIĘCEJ INFORMACJI
WYJAZD INTEGRACYJNY DO ALBANII I CZARNOGÓRY

Tradycją naszej Katedry jest organizacja corocznych wyjazdów integracyjnych. W tym roku wybór padł na Bałkany. Uczestnicy zwiedzą Chorwację (m.in.Jeziora Plitvickie, Dubrownik), Czarnogórę (Budvę, Kotor i Perast) oraz Albanię (Berat i Tiranę). W programie przewidziano także czas na odpoczynek i plażowanie w Durres w Albanii. Tegoroczna wycieczka będzie trwała od 19 do 28 maja 2017 r. Organizatorem wyjazdu jest dr Sławomir Pytel. Chętnych prosimy o kontakt z organizatorem. UWAGA - zostały ostatnie wolne miejsca.
518
Dubrownik - średniowieczne miasto czerwonych dachów - Chorwacja

Sveti Stefan - wyspa luksusowy hotel - Czarnogóra

Berat - miasto tysiąca okien - Albania

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WYJAZDU
100 PAŃSTW NA 100-LECIE PTG

W 2018 roku przypada 100-lecie istnienia Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Z tej okazji powstała inicjatywa promująca działalności PTG - "100-lecie PTG w 100 krajach". Ideą przedsięwzięcia jest zrobienie sobie zdjęcia z plakatem przygotowanym na Jubileusz, w kraju, do którego przyjedziemy.

Ze względu na podróżniczy charakter naszych specjalności zachęcamy Członków i Sympatyków PTG do czynnego włączenia się w ideę. Zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie podczas obchodów Jubileuszu i opublikowane na stronie Towarzystwa. Zdjęcia z krótką informacją o kraju w którym było zrobione, autorze i terminie pobytu należy przesyłać do końca 2017 r. do kordynatora projektu: wioletta.szymanska@apsl.edu.pl

PLAKAT DO POBRANIA

GENERALNA DYREKCJA OCHRONY ŚRODOWISKA


AKTUALNE WYDARZENIA

WYDARZENIA W 2016 ROKU

WYDARZENIA W 2015 ROKU

WYDARZENIA W 2014 ROKU

©